Wioska indiańska - pomysł na niezłą zabawę dla szkół, przedszkoli i grup zorganizowanych
indianie, wyroby indiańskie, pikniki, festyny, imprezy

     english version

wyroby indiańskie, reprodukcje, rękodzieło


Program

WIOSKA INDIAŃSKA

Doskonałym zaznaczeniem naszej obecności a także nierozłącznym atrybutem jest wioska indiańska, na którą składają się charakterystyczne indiańskie namioty zwane tipi. Budzą one zawsze sporą ciekawość i mnóstwo pytań, dlatego jednym z punktów programu jest pokaz rozstawiania tipi. Podczas tego pokazu omawiane są poszczególne czynności, przedstawienie różnic pomiędzy innymi domami Indian (np. wigwamu) - ich nazwa i konstrukcja, znaczenia poszczególnych miejsc wewnątrz. Po rozstawieniu wioski , w tipi płonie ogień i mogą w nim zasiąść wszyscy chętni. Mogą oni słuchać opowieści, oglądać rękodzieło a co najważniejsze nauczyć się zasad panujących w domach Indian.
Czas trwania - około 30 min


Warunki
Grupa dysponuje dwoma kompletami tyczek. Istnieje możliwość rozbicia 5-6 namiotów (każdy wysoki około 5 metrów), wówczas resztę tyczek zapewnia organizator, tj.12 tyczek o długości min 6metrów, średnicy 5-7 cm. Tyczki muszą być PROSTE! W przypadku imprez w pomieszczeniach zamkniętych, np. w supermarkecie, istnieje możliwość rozbicia tipi wyłącznie na miejscu o wolnej powierzchni 10/10 metrów kwadratowych i wysokości min. 7 metrów.


WYSTEPY SCENICZNE

Przy dĽwiękach oryginalnej muzyki Indian, przedstawiamy tańce, będące jednocześnie legendami i opowieściami z życia ludów tubylczych Ameryki Północnej.

Taniec bizona
Obrazuje polowanie na bizony i towarzyszące mu zasady. Przedstawione w formie opowieści tanecznej przy dĽwiękach muzyki (z płyty CD).

Taniec psa
Stara indiańska legenda tłumaczy, dlaczego psy straciły mowę a kobiety przestały darzyć je szacunkiem.

Taniec dominacji
Przedstawia, jak obserwowana przez Indian przyroda wyznaczyła zasady postępowania w życiu.

Mały i duży
To zabawna opowieść o modłach indiańskiego wojownika, zakłóconych przez niesfornego, niewidzialnego duszka.

Parada strojów
Narrator opowiada o strojach noszonych przez poszczególnych tancerzy, charakterystycznych różnicach dla przedstawianych plemion.

Samotna wyprawa
Co wydarzyło się podczas samotnej wyprawy młodego niedoświadczonego wojownika. Taniec z pochodnią Taniec preferowany nocą lub po zapadnięciu zmierzchu. Impulsywny, pełen emocji pokaz.

Taniec wojowników
Podczas tego tańca, wojownicy tańcem prezentują swoje najważniejsze osiągnięcia.

Pióro
Wyjaśnia ogromne znaczenie symboliki wśród Indian, a przede wszystkim wielkiego honoru, jakim było otrzymanie pióra.
Każdy taniec trwa około 10-15 min


TANIEC I ŚPIEW

Prezentacja tańca współczesnego tzw. POWWOW. Są to tańce tańczone obecnie przez Indian na festiwalach w specjalnych kategoriach. Do każdej z nich tancerz musi wystąpić w stosownym, adekwatnym stroju. Najbardziej kolorowa i widowiskowa propozycja. Istnieje możliwość zaproszenia dodatkowych osób z innych grup dla efektowniejszego widowiska. Prawdziwa muzyka Indian to bęben, czyli głos Matki Ziemi. Prezentujemy autentyczne pieśni, jakże charakterystyczne a zarazem trudne, ale efekt jest zadziwiający! Na specjalne życzenie występ pieśniarzy Makha Sapa! Prezentacja kategorii tanecznych może trwać do 45 min. Dla zainteresowanych możliwość nauki pieśni i tańca.


GRY I ZABAWY DLA DZIECI

 • Strzelanie z łuku
 • Zabawy z paciorkami
 • Jaszczurki
 • Bizonie jądra
 • Kręciołki
 • Indiańskie narty
 • Bieg apacki
 • Odgadywanie imion indiańskich (kalambury)
 • Równoważnia Szoszonów
 • Dzwoneczki
 • Polowanie na grzechotnika
 • Rzut strzałą
 • Rzut bizonimi jądrami
 • Rogi bizona
 • Labirynt
 • Rzut bolą

Ponadto:
konkursy plastyczne, zręcznościowe, wokalne, taneczne itp. - zabawy wyłącznie w plenerze Nasz program jest również programem dla osób niepełnosprawnych. Wymaga tylko pewnych modyfikacji i dostosowania do uczestników.


DLA CHCĄCYCH BAWIĆ SIĘ Z POCZUCIEM HUMORU

Oferujemy również wspólna zabawę - porwanie... Zabawa zaczyna się z zaskoczenia i toczy się spontanicznie. Wiele zależy od jej uczestników. Indianie porywają spośród bawiących się (dorosłych) zawsze osobę najbardziej liczącą się w danym gronie (dyrektora, prezesa, burmistrza etc.) Zabieramy go do swojego tipi, gdzie przechodzi "tortury". Jego zadaniem jest krzyczeć i wołać o pomoc tak, by zbiegli się jego podwładni. Wówczas wymalowanego w "indiańskie barwy" wyprowadzamy przed tipi i przywiązujemy do palika. Teraz zabawa rozpoczyna się na całego.. Żeby uwolnić szefa, ludzie muszą wykonywać różne zadania , bądĽ dawać okup. Wszystko dzieje się na tyle spontanicznie, że pisząc to nie jesteśmy w stanie przedstawić, jak sytuacja może się potoczyć. Zawsze towarzyszy zabawie wiele śmiechu, uszczypliwych komentarzy z naszej strony, co do szacunku i "wartości" szefa w oczach podwładnych, co oceniamy oczywiście po danym nam okupie lub wykonanych zadaniach. Na taką formę zabawy, organizator musi jasno wyrazić zgodę a osoba przez nas porwana najlepiej gdyby nie była wtajemniczona.


FORMY EDUKACYJNE

Przeznaczeniem tych działań są przede wszystkim szkoły, placówki kultury o charakterze edukacyjnym, gdzie nacisk jest kładziony na przekazywanie informacji niż typowo rozrywkowy program. Całość trwa około 3 godzi z możliwością skracania bądĽ wydłużania programu. Jest to przekrojowa forma naszej działalności podzielona na dwie części. Pierwsza to część artystyczna, w której prezentujemy pokaz multimedialny wraz z towarzyszącymi tańcami, śpiewem, legendami, (zakres: historia, religia, geografia, muzyka, filozofia). Doskonałym miejscem jest sala gimnastyczna, gdzie również w sposób pokazowy rozstawiamy tipi. Druga część to warsztaty i pogawędki z zainteresowanymi mniejszymi grupkami osób (np. jedna, dwie klasy). Na takich spotkaniach, prowadzonych równocześnie, odpowiadamy na nurtujące pytania bądĽ przedstawiamy program tematyczny np. instrumenty (didgerido, tybetańskie dzwonki, indyjskie table, patyki deszczowe itp.) sztuka rękodzieła, historia, taniec czy tak zwane "burzenie mitów" Na każdym takim spotkaniu każdy z uczestników może zagrać na bębnie, nauczyć się śpiewać, wyszywać koralikami, tańczyć czy dowiedzieć się że skalpy to nie wymysł Indian. Warunek: przy prezentacji multimedialnej konieczne jest zaciemnienie okien i dostęp do sieci elektrycznej. Mile widziane odgrodzone miejsce jako garderoba (wystarczy parawan).

Ponadto:

 1. Malowanie twarzy
 2. Pamiątkowe fotografie
 3. Odpowiedzi na zadawane pytania

WYSTAWY

Wystawy, których jesteśmy autorami, pozwoli przybliżyć sztukę materialna Indian Ameryki Północnej. Eksponaty wykonane są z materiałów, niejednokrotnie sprowadzanych z USA - bezpośrednio od Indian. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby wykonane były na wzór tych oryginalnych. Każdemu eksponatowi przyporządkowany jest szczegółowy opis. Wystawa może potrwać kilka dni w zależności od zainteresowania. Rozpoczęcie sygnowane jest występem grupy, pokazem tańców, pieśni i prelekcją. Wszelkie nowe propozycje mile widziane.


WARSZTATY SZTUKI REKODZIEŁA

Warsztaty sztuki rękodzielniczej można zorganizować wypełniając program ferii zimowych, letnich w ramach form prowadzonych przez np. domy kultury. Mogą to być spotkania jednorazowe jak i kilkudniowe z możliwością wykonania własnoręcznie niektórych części strojów czy akcesoriów. (pancerzyk na szyje, bransoletka z koralików, nauka wyszywania, etc). Zapewniamy niezbędne materiały.


KUCHNIA INDIAŃSKA

Na specjalne życzenia jesteśmy w stanie przygotować potrawy z kuchni indiańskiej, wykonane pokazowo wraz z degustacja. Wymaga to jednak sporo czasu i wcześniejszych przygotowań. Proponowane dania to: kurczak w dole, pomarańcze po seminolsku, herbatka Indian Irokezów.


wyroby indiaskie, reprodukcje, rkodzieo
Copyright 2005 - wszystkie prawa zastrzeone